Skosztuj wykwintnych i zdrowych dań z dziczyzny

17/02/2017
- Rina Angelow-Rapita
Skosztuj wykwintnych i zdrowych dań z dziczyzny

Mimo, że dziczyzna to jedno z najzdrowszych mięs, na polskich stołach pojawia się dość rzadko. A szkoda, gdyż to szlachetne i niezwykle zdrowe mięso o wyjątkowych walorach smakowych. Dlatego też, zachęcamy Was gorąco, aby coraz częściej sięgać po mięso dzika, jelenia, zająca czy sarny.

Dziczyzna – arystokratka wśród mięs

Kto nie zna z filmów czy literatury barwnych obrazów szlacheckich uczt, gdy na stołach królowały dania ze znakomitego jelenia, sarny, zająca czy gęsi? Dziczyzna, bo o niej mowa, była podstawą staropolskiej kuchni, a jej walory smakowe opisywali najwięksi polscy poeci, jak Adam Mickiewicz czy Henryk Sienkiewicz…

Dlaczego to właśnie dziczyzna jest tak ceniona przez wykwintnych smakoszy? Otóż jej delikatny, lekko słodkawy smak, głęboki, czerwono-brunatny kolor oraz niezwykły, leśny aromat zachwycają najbardziej wymagające podniebienia. Do tego jest jednym z najzdrowszych mięs. Zapraszamy Was, drodzy Goście, do degustacji dań z dziczyzną z sezonowego menu Restauracji Patio. Szczególnie, że  ponoć dziczyzna najlepiej smakuje właśnie w okresie jesienno-zimowym.

Dziczyzna – samo zdrowie prosto z lasu

Od wieków wiadomo, że polskie lasy kryją w sobie wiele cennych, kulinarnych skarbów. Dzikie zwierzęta żyjące wolno, w swoim naturalnym środowisku odżywiają się darami lasu – orzechami, grzybami, owocami, kasztanami, żołędziami, czy korą. W przeciwieństwie do zwierząt hodowlanych nie są one sztucznie karmione żadnymi paszami. Dzięki temu ich mięso wolne jest od antybiotyków, substancji chemicznych, czy wszelkiego rodzaju polepszaczy smakowych.

Naturalny tryb życia dzikich zwierząt, będących w ciągłym ruchu sprawia, że jest to jedno z najmniej kalorycznych mięs, o niskiej zawartości tłuszczu. Na 100 gram mięsa przypada tu jedynie 120 kalorii, dziczyzna jest więc chudsza od kurczaka. Do tego zawiera spore ilości pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnych aminokwasów, cennych witamin, wapnia, fosforu czy kwasów omega 3.

Po mięso dzikich zwierząt bez wahania sięgać mogą alergicy, gdyż mięso pozbawione chemii niezwykle rzadko powoduje uczulenia. Dietetycy polecają dzikie mięso również osobom chorym na serce, bo obniżają poziom cholesterolu, a tym samym ryzyko zawału i miażdżycy.

Dziczyzna w jesienno-zimowym menu Restauracji Patio

W naszym menu sezonowym znajdziecie Państwo dwie pozycje z dziczyzny. Pierwszą z nich jest carpaccio z jelenia, do którego wykorzystujemy najdelikatniejsze mięso z polędwicy. Serwujemy je z wybornymi truflami, serem bursztyn i pieczonymi, mielonymi kasztanami. Drugą propozycją jest comber z sarny, któremu towarzyszą karmelizowana dynia, orzeszki pini oraz galaretka jabłkowo-cydrowa. Życzymy smacznego!

Comber z sarny:

  

Carpaccio z jelenia:

2020

Maj (1) Kwiecień (5) Marzec (2) Luty (1) Styczeń (1)

2019

Kwiecień (4)

2018

Grudzień (1) Październik (2) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (2)

2017

Październik (1) Sierpień (1) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (1) Luty (1)

2016

Grudzień (2) Październik (1) Marzec (3) Luty (3) Styczeń (1)

2015

Grudzień (1) Listopad (1) Październik (2) Wrzesień (2) Sierpień (1) Kwiecień (1)

2014

Grudzień (2) Listopad (1) Wrzesień (1) Lipiec (1) Maj (1)
Archiwum wpisów

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij