Menu bez glutenu w Restauracji Patio

21/11/2014
- Joanna Stypa-Loręc
Menu bez glutenu w Restauracji Patio

Drodzy goście, jak wiecie nasz zespół od lat podejmuje wszelkiego rodzaju kulinarne wyzwania. Od dziś posiadamy certyfikat programu "Menu bez glutenu".  Zapraszamy w nasze progi wszystkie osoby, które nie tolerują glutenu na pyszne dania w ramach menu a'la carte!

Słyszeliście kiedyś o Celiakii albo Diecie Bezglutenowej ? W dzisiejszych czasach staje się ona bardzo popularna, a jej sława nie jest pochlebna. Celiakia charakteryzuje się trwała nietolerancją glutenu niestety jest chorobą trwającą całe życie. Jest to schorzenie immunologiczne o podłożu genetycznym. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Celiakia nie jest alergią, choć często jest z nią mylona. Polega ona na nietolerancji glutenu – białka obecnego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Nietolerancja glutenu jest w skali światowej jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń. Czym jest gluten? Gluten jest białkiem znajdującym się w takich zbożach, jak pszenica, owies, jęczmień, żyto, pszenica płaskurka, orkisz i pszenżyto. Wartość odżywcza glutenu jest bardzo niewielka. Proteina ta spełnia przede wszystkim rolę „kleju”, która wiąże mąkę, przyczyniając się do nadania pieczywu odpowiedniej struktury.

Jak zapewne zauważyliście, Restauracja Patio i jej zespół od początku istnienia uwielbia wszelkiego rodzaju wyzwania. Dlatego Szef Kuchni Restauracji Patio – Wiktor Moczek podjął się kolejnego trudnego tematu jakim jest stworzenie menu bez glutenu. Większość osób z nietolerancją glutenu skazanych jest na „stołowanie” się w zaciszu własnego domu. Nie chcąc pozbawiać ich przyjemności biesiadowania przeszliśmy dość restrykcyjne szkolenie w Polskim Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Otrzymaliśmy specjalny certyfikat uprawniający do serwisu menu bez glutenu. 

Następstwem tego jest odświeżona karta menu z daniami dla osób chorujących na celiakię. Stali bywalcy doskonale wiedzą, że nasze menu wypełnione jest po brzegi samymi rarytasami. Dlaczego więc „bezglutenowcy” mieliby stracić okazję ich spróbowania? Specjalnie dla nich całe nasze zaplecze kuchenne uległo modyfikacjom, tak, aby nowe produkty miały swoje własne miejsce. Zaopatrzyliśmy się w odpowiednie pieczywo, przyprawy i wszelkie potrzebne sprzęty.Najlepszym przykładem takiego dania niech będzie słynna Polędwica Jack Daniel’s, która w wersji oryginalnej serwowana jest z boczkiem, a naszym zamiennikiem jest szynka parmeńska. Kolejną nowością jest mąka bezglutenowa, która świetnie się sprawdza przy przygotowaniu dań, które wymagają panierowania jak np. ryby. Szczególnie polecamy Filet z Dorady zapiekany w piecu z przegrzebkami i masłem homarowym. Nie zapomnieliśmy również o łasuchach. Specjalnie dla nich mamy pyszne i wolne od glutenu naleśniki podawane z lodami (oczywiście bezglutenowymi). Nie pozostaje nic innego jak tylko zaprosić wszystkich zainteresowanych w nasze skromne progi, gdzie ugościmy Was z nieskrywaną przyjemnością.

2020

Maj (1) Kwiecień (5) Marzec (2) Luty (1) Styczeń (1)

2019

Kwiecień (4)

2018

Grudzień (1) Październik (2) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (2)

2017

Październik (1) Sierpień (1) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (1) Luty (1)

2016

Grudzień (2) Październik (1) Marzec (3) Luty (3) Styczeń (1)

2015

Grudzień (1) Listopad (1) Październik (2) Wrzesień (2) Sierpień (1) Kwiecień (1)

2014

Grudzień (2) Listopad (1) Wrzesień (1) Lipiec (1) Maj (1)
Archiwum wpisów

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij