Słodko, pączkowo! Tłusty czwartek już jutro!

03/02/2016
- Restauracja Patio
Słodko, pączkowo! Tłusty czwartek już jutro!

Tłusty czwartek zwiastuje koniec karnawału. Nie ma chyba nikogo, kto w tym dniu nie skusiłby się na chociaż jednego pączka, czy faworka. Czy wiecie skąd u nas taki zwyczaj?

Tłusty czwartek zwiastuje w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przez Wielkim Postem. Dawniej, kiedy warunki przestrzegania wielkiego postu były bardzo restrykcyjne, ostatni tydzień przed 40 dniową wstrzemięźliwością od jedzenia i picia był po to, aby można było do syta się najeść, czyli zrobić solidne zapasy na kolejne tygodnia, kiedy obowiązuje post.  Przekonanie o tym było tak głębokie, że niejeden z nas nie byłby w stanie nawet wyobrazić sobie rodzaju i sposobu przygotowania potraw obfitujących w tłuste dodatki, ociekające smalcem kapusty, słoniny i boczki. Trudno sobie nawet wyobrazić, taki jadłospis, nie mówiąc już o ilościach pochłanianego jedzenia. No ale tyle o tłustym tygodniu.

Tradycja pieczenia pączków w Polsce sięga XVI wieku. Wypiekano je z ciasta drożdżowego z dodatkami bakalii, orzechów i innych słodkości, mieszanych w formie nadzienia. Obecnie pączek jest symbolem tłustego czwartku, ale nie ukrywajmy – asortyment słodkości jest w tym dniu tak ogromny, że możemy wybierać w pączkach, pączusiach, faworkach, oponkach i innych słodkich frykasach do woli.

U nas w hotelu też pączków nie zabraknie. Obecne będą na śniadaniach, w recepcji hotelowej, w biurach, na konferencjach,  w restauracji w trakcie lunchu i na koniec do kolacji, oraz dla tych którzy nie zdążyli, albo zjedli za mało – pączki jako dodatek do kawy – w każdej ilości. Cieszymy się, że amatorów pączków u nas nigdy nie brakuje, i praktycznie co roku po zamknięciu restauracji – po pączkach nie ma nawet śladu…

2020

May (1) April (5) March (2) February (1) January (1)

2019

April (3)

2018

December (1) October (2) June (1) May (1) April (1) March (2)

2017

October (1) August (1) June (1) May (1) April (1) March (1) February (1)

2016

December (2) October (1) March (3) February (3) January (1)

2015

December (1) November (1) October (2) September (2) August (1) April (1)

2014

December (2) November (1) September (1) July (1) May (1)
Archive

Subscribe to our newsletter to receive exclusive offers and the latest news

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close