TATAR WOŁOWY – KLASYK POLSKIEJ KUCHNI

30/06/2018
- Rina Angelow-Rapita
TATAR WOŁOWY – KLASYK POLSKIEJ KUCHNI

Tradycyjne klasyki polskiej kuchni nierozerwalnie związane są z burzliwą historią naszego kraju i wraz z nią podlegały przeróżnym przemianom. Cudzoziemskie potrawy przenikały do naszej kultury kulinarnej, by pozostać z nami aż do dziś. Jedną z takich potraw jest tatar z polędwicy wołowej, którego możecie skosztować w ramach naszego menu a’la carte! Skąd pochodzi i jak trafił na nasze polskie stoły? Oto kilka ciekawostek na temat tego wyjątkowego dania.

Trochę historii…

Tatar to jedna z naszych ulubionych narodowych przystawek, choć wbrew przekonaniom, danie to wcale nie pochodzi znad Wisły. Nie ma też nic wspólnego z kuchnią tatarskich wojowników, mimo, że nazwa mogłaby nas błędnie skierować w tę stronę naszej historii. Wbrew potocznemu przekonaniu tatar nie jest potrawą polską... Wszystkie źródła wskazują, iż potrawa ta wywodzi się z kuchni francuskiej z początków XVIII-XIX wieku, gdzie występowała pod nazwą Beefsteack à l’Americaine. Trudno tak naprawdę określić, kiedy Polacy zaczęli zajadać się surową wołowiną. Wiemy jednak, że na polskich stołach tatar pojawił się w okresie międzywojennym.

W czym tkwi sekret prawdziwego tatara?

Oczywiście najważniejszym składnikiem jest tu wysokiej jakości, świeże mięso! W naszej kuchni tatara przygotowujemy z najwyższej jakości polskiej polędwicy wołowej, którą starannie dobieramy. Mięso koniecznie musi być siekane, gdyż tylko w procesie siekania nie tracimy walorów smakowych i jakościowych tego wyjątkowego produktu. Tak więc pamiętajcie drodzy Goście – mielony tatar to nie jest tatar i nie dajcie się oszukać!

Tatar w menu Restauracji Patio

Klasycznie tatara podaje się z żółtkiem, cebulą, olejem i przyprawami. W naszym wydaniu befsztykowi tatarskiemu towarzyszą jednak też słone rybki anchois, kawior, pikle i eleganckie, przepiórcze żółtka. Jest jeszcze jeden składnik naszego Szefa Kuchni, dzięki któremu tatar smakuje u nas wyjątkowo. To… oliwa truflowa, której kilka kropel idealnie komponuje się ze świeżą wołowiną. Dzięki temu nasz tatar zyskuje trochę innego wymiaru, a wyjątkowe składniki dodatkowo podkreślają wyborny smak mięsa.  

Na wyjątkowe okazje i nie tylko…

Dziś tatar bardzo często gości na naszych stołach od święta… i nie tylko. Stanowi on idealną przystawkę na nieformalnym spotkaniu bądź też eleganckiej kolacji. Jest również obowiązkowym punktem przyjęć okolicznościowych, wesel czy chrzcin. Serwować go można jako samodzielne danie lub też jako dodatek np. na chrupiącej bagietce. Tradycyjnie do tatara podaje się wódeczkę (najlepiej oczywiście polską).

Zapraszamy Was zatem, drodzy Goście, na znakomitego tatara w wykonaniu Szefa Kuchni – Wiktora Moczka i jego zespołu. Życzymy smacznego!

2020

Maj (1) Kwiecień (5) Marzec (2) Luty (1) Styczeń (1)

2019

Kwiecień (4)

2018

Grudzień (1) Październik (2) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (2)

2017

Październik (1) Sierpień (1) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (1) Luty (1)

2016

Grudzień (2) Październik (1) Marzec (3) Luty (3) Styczeń (1)

2015

Grudzień (1) Listopad (1) Październik (2) Wrzesień (2) Sierpień (1) Kwiecień (1)

2014

Grudzień (2) Listopad (1) Wrzesień (1) Lipiec (1) Maj (1)
Archiwum wpisów

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij